Faizsiz Bankacılık Uygulamaları Azerbaycan Sertifikasyon Eğitimi Düzenlendi

9-17 Nisan 2021 tarihleri arasında TKBB ve İqtisadi Resursların Öğrenilmesi Sivil Toplum Kuruluşu (SER) işbirliği ile Faizsiz Bankacılık Uygulamaları Azerbaycan Sertifikasyon Eğitim programı düzenlendi. Farklı başlıklar altında düzenlenen sertifikasyon programının “Tekâfül Sigorta Sistemi ve Katılım Bankalarında Uygulanabilirliği” eğitimi de iki günlük bir planlama ile kardeş ülke Azerbaycan’a anlatıldı. Türkiye’de katılım sigortacılığının tanınan isimlerinden olan Neova Sigorta iç denetim başkanı Dr. Yunus Emre Gürbüz tarafından verilen eğitime, Azerbaycan Merkez Bankası temsilcileri, kamu, özel bankalarının kurumsal şube müdürleri, sigorta şirketlerinin risk yönetimi çalışanları, brokerler, data analistleri ve akademisyenleri iştirak etmiştir. Katılımcılar, Türkiye’deki uygulamalar konusunda sorular sormuş, örnek vakalar üzerinden interaktif bir program olmuştur. Program sonunda Gürbüz, soydaşlarımızın eğitime gösterdikleri alâkadan büyük memnuniyet duyduğunu, Azerbaycan’ın sigortacılıkta hassaten katılım sigortacılığında büyük atılım göstereceğine inandığını ifade etti.

Katılım Bankalarının Tekâfülle İmtihanı

Noyan Doğan’ın http://tekaful.net/?p=1098 adresinde yer verdiğimiz yazısına ilişkin bir diğer derleme çalışması:

(Kaynak: https://katilimgundemi.com/emlak-katilim-sigorta-acenteliklerini-aliyor/)

ALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASI
– Katılım Emeklilik ve Hayat A.Ş., 
– Allianz Sigorta, 
– Anadolu Sigorta, 
– Bereket Sigorta, 
– Coface Sigorta, 
– Generali Sigorta, 
– Güneş Sigorta, 
– Neova Sigorta, 
– Unico Sigorta acentesidir.

KUVEYT TÜRK KATILIM BANKASI
– Neova Sigorta
– Katılım Emeklilik acentesidir.

TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI
– Bereket Sigorta
– Bereket Emeklilik
– Doğa Sigorta
– Eureko Sigorta
– Garanti Emeklilik
– Groupama Emeklilik
– HDI Sigorta
– MetLife Emeklilik
– Neova Sigorta
– Unico Sigorta
– Vakıf Emeklilik acentesidir.

VAKIF KATILIM BANKASI
– Bereket Sigorta
– Güneş Sigorta
– Vakıf Emeklilik
– Neova Sigorta acentesidir.

ZİRAAT KATILIM BANKASI
– Ziraat Sigorta
– Bereket Sigorta
– HDI Sigorta
– Ziraat Hayat ve Emeklilik acentesidir.

(Kaynak: https://katilimgundemi.com/emlak-katilim-sigorta-acenteliklerini-aliyor/)

İKSAR, Karz-ı Hasen Uygulamasını Başlattı!

İslam İktisadı Araştırma ve Uygulama Derneği (İKSAR), 2018 yılında Sakarya’da bir grup akademisyen tarafından kurulmuştur. İKSAR’ın en temel faaliyetini karz-ı hasene dayalı İslami mikrofinans programı oluşturmakta ve bu programdaki ‘düşük gelir grubundaki insanlara gelir getirici bir faaliyette kullanmak için ihtiyaç duydukları sermayeyi herhangi bir fazlalık almadan, karz-ı hasen ile sağlayarak gelirlerini, yaşam standartlarını arttırma’ niyeti İKSAR’a (إكثار) da ismini vermektedir.

İslam İktisadını uygulama konusunda öncülük eden İksar’ı tebrik ediyoruz ve başarılılar diliyoruz.

 

Tümsiad, Konya’da “Tekafül” Programı Düzenledi

Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Konya Şubesi üyelerine, faizsiz sigortacılık ile ilgili seminer verildi.Dernek binasında düzenlenen seminerde konuşan Dr. Yunus Emre Gürbüz, tekafül sigortacılığı da denilen faizsiz sigortacılığı anlattı. Dr. Gürbüz, “Dünya’da bu ifade kullanılmıyor, sadece Türkiye’de kullanılıyor katılım sigortacılığı yabancı yatırımcılarla bir araya geldiğimizde diyorlar ki, bu nedir?

Katılım sigortacılığı 2015-2016 yılında Hazine Müsteşarlığı temel oturtalım dediği zaman çalışmalar yapmaya başladık. 2017 yılı sonunda yayınlanan yönetmelikte önemli katkılarımız oldu. İlk olarak orada geçiyor bu ifade resmi olarak” dedi.
Dr. Yunus Emre Gürbüz, “Bu dalda Tekafül Corparation diye bir şirketle başlayan bu serüven bugün dünyanın bir çok ülkesinde 200’ü aşkın sigorta şirketi potansiyele ulaşmış vaziyette. Her geçen gün de ehemmiyetinin arttığını görüyoruz. Türkiye’de 2018 yılı Ağustos ayı itibariyle 8 tane katılım sigortası Tekafül işi yapan şirket olduğunu görüyoruz. Tekafül şirketlerinin, katılım sigortası şirketlerinin ulaştığı pay geçen ay itibariyle 3.8 pazar payı. Bu ciddi bir oran. Ciddi bir başarı” ifadelerini kullandı.

Medyada İslam İktisadi Algısı

İslam İktisadı Araştırma Merkezi (İKAM) tarafından “Medyada İslam İktisadı Algısı” adlı araştırma raporu yayınlandı. Raporda İslam İktisadının toplumdaki algısını anlamaya yönelik araştırmalar yer almaktadır. Raporun girişinde çalışma ile alakalı olarak şu ifadeler yer almaktadır: “Medyadaki İslam iktisadı algısını anlamak için de Ocak 2012 – Haziran 2017 tarihleri arasında ulusal altı gazete ve altı dergiden yaklaşık 1856 haber tarandı.Çalışmada ulaşılan bazı cevaplar ezberleri bozup yeni soruları gündeme getirmiştir. Özellikle finans alanına hapsedilen İslam iktisadının medya tarafından da alternatif bir paradigma olarak görülmediğini göstermektedir.”

Raporu indirmek için bu adresi ziyaret edebilirsiniz.

I. ULUSLARARASI SİGORTACILIK, BANKACILIK VE FİNANS SEMPOZYUMU

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokulu olarak 8 Ekim 2018 tarihinde Ankarada 1. Uluslararası Sigortacılık,Bankacılık ve Finans(IIBF) sempozyumunu gerçekleştireceğiz. Bu seneki ana temamız KATILIM FİNANSIN EKONOMİ POLİTİĞİ olarak belirlenmiştir. Bu yıl düzenlenecek sempozyumun devamı niteliğinde ilk üç yıllık ana temasını katılım finans olarak kurgulanmıştır.

Sempozyum hakkındaki detaylı bilgilere http://www.iibf2018.com/ adresinden erişebilirsiniz.

Ülkemizin mütüel ve tekafül sigorta temsilcileri, karma sigorta yapılarının uygulanabilirliği hakkında neler söyledi?

“Sukuk ihracı, bizim için yeni bir yatırım aracı olacak”

‘Değişen Dünyada Mütüel Sigorta ve Tekafül’ toplantısında, tekafül prensipleriyle hareket eden bir sigorta şirketi olduklarını söyleyen Neova Sigorta Genel Müdürü Özgür Koç, Türk Lirası sukukunu, kendileri için yeni bir yatırım aracı olarak gördüklerini belirtti. Dünya Bankası ve Sigortacılık Eğitim Merkezi (SEGEM) tarafından İstanbul’da düzenlenen ‘Değişen Dünyada Mütüel Sigorta ve Tekafül’ toplantısında, Neova Sigorta Genel Müdürü Özgür Koç ve Koru Sigorta Genel Müdür Vekili Hüsamettin Doğramacı birer konuşma yaptı. Karma sigorta yapılarının konuşulduğu oturumda konuşma yapan Özgür Koç, tekafül sigortacılığının en önemli bileşenlerinden biri olan yatırım gelirlerinin çeşitlendirilmesi ile ilgili olarak Türkiye’de ciddi gelişmeler kaydedildiğini belirtti. Koç, konuşmasında Türk lirası sukuk ihracının da, yeni bir yatırım aracı olarak şekillendirebileceğini ifade etti. Doğramacı da konuşmasında, mütüel sigortaların oldukça umut verici olduğunu söyledi. Tekafül prensipleriyle hareket eden bir sigorta şirketi olduklarını söyleyen Koç, Türkiye’de tekafül prensiplerinin uygulanmasının temelinde özel finans kurumlarının, katılım bankalarına dönüştürülmesinin yattığını kaydetti. Koç, “Böylelikle sigorta şirketleri veya herhangi bir şirket, özel finans kurumlarında tutmuş olduğu parayı artık katılım bankalarında tutarak, bunların varlık olarak kabul edilmesini sağlamaktadır ve faizsiz finans geliri elde etme şansına sahip olmaktadır. Şu an itibariyle, Türkiye’de 4 tane katılım bankası faaliyet göstermektedir” diye konuştu. Türkiye’de bağımsız bir tekafül regülasyonu bulunmadığını, ancak var olan sigortacılık regülasyonu içinde tekafül prensiplerinin uygulanmasında kısıtlayıcı herhangi bir maddenin olmadığını belirten Koç, “Türkiye’deki yasal altyapı çerçevesinde, gerek katılım bankalarında tutulacak olan mevduatlarla ilgili olarak, gerekse sigortacılık yönetmeliği çerçevesinde tekafül prensiplerinin uygulanmasını engelleyici herhangi bir hüküm bulunmamaktadır” dedi.

“Tekafül sigortacılığının en önemli bileşenlerinden biri olan yatırım gelirlerinin çeşitlendirilmesi ile ilgili son yıllarda ülkemizde ciddi gelişmeler kaydedilmiştir” diyen Koç, bu gelişmelerin içinde en önemlisinin, katılım bankalarının vadeli mevduat hesaplarında faizsiz finans geliri elde edilmesi olduğunu belirtti. Karma tekafül modelini benimsiyoruz Bir diğer yatırım enstrümanı olarak, altın mevduatını gördüklerini söyleyen Koç, “Altın mevduatı, son yıllarda katılım bankaları tarafından başlatılıp geliştirilen bir enstrüman olarak karşımıza çıkıyor” dedi.

Koç, sukuk ihracının da Türkiye’de yeni başlayan bir yatırım enstrümanı olduğunu vurguladı. Yeni yapılan Türk Lirası sukuk ihracını, kendileri için yeni bir yatırım aracı olarak gördüklerini söyleyen Koç, “Bir tekafül şirketi olarak, yatırımlarımızı Türkiye’de ve TL olarak yapmak gibi bir yasal zorunluluk olmasa da, gerek sermaye rasyoları gerek varlık yeterliliği çerçevesinde büyük ölçüde Türk Lirası bazında yatırımlarımızı yapmamız gerekiyor. Bu anlamda da, yeni yapılan Türk lirası sukuk ihracı, bizler için yeni bir yatırım aracı olarak şekillendirilebilir” diye konuştu. Koç, konuşmasında Neova Sigorta’nın karma tekafül modelini benimsediğini belirterek, 2017 yılında kendilerine yüzde 2,5’lik bir pazar payı hedeflediklerini açıkladı.

Mütüel sigortalar umut verici
Koru Sigorta Genel Müdür Vekili Hüsamettin Doğramacı da konuşmasında, Türkiye’de ilk ve tek kooperatif sigorta şirketi olduklarını belirterek, tekafül fikrine yakın olmaları nedeniyle islami kuruluşların sempatisini kazandıklarını belirtti. Kooperatiflerin, Türk İslam dünyasındaki loncaya benzeyen vakıflar olduğunu ve Türk tarihinde geniş bir şekilde uygulandığını belirten Doğramacı, “Kooperatifler, ziraattan konut alanına, turizmden eğitime geniş bir yelpazede hizmet veriyor. Bugün bu alanda 8 milyon kişi ekonomik katkıda bulunmakta ve işbirliği yapmaktadır” diye konuştu. Türkiye’de 88 bin kooperatifin olduğunu söyleyen Doğramacı, bu kooperatiflerin yüzde 15’inin ziraat alanında faaliyet gösterdiğini değinerek, sigorta kooperatifi olarak ise yalnızca Kora Sigorta’nın bulunduğunu belirtti. Mütüel sigortaların dindar kişilere hitap ettiğine değinen Doğramacı, dindar kesimlere ürünler sunmak istediklerini söyledi. Doğramacı, mütüel sigortaların oldukça umut verici olduğunu ve mütüel sigortaların sigorta hizmeti sunarken, aynı zamanda çeşitlilik de sağladıklarını sözlerine ekledi.

Kaynak